Zverejnené: 07.08.2024

Zadlženosť


Zadlženosť je stav, v ktorom má rodina, jednotlivec, podnik alebo vláda dlhy, ktoré je potrebné splatiť veriteľom. Dá sa merať rôznymi spôsobmi, napríklad pomerom dlhu k príjmu, aktívam alebo HDP. Dlh nie je vždy negatívnou charakteristikou. Napríklad rast firemného dlhu môže pomôcť zvýšiť celkovú ziskovosť a tým aj trhovú kapitalizáciu firmy, ale môže tiež zvýšiť riziko finančnej nestability.

Aké typy zadlženosti poznáme

  • Osobná zadlženosť - úvery a pôžičky jednotlivcov na financovanie rôznych potrieb.
  • Podniková zadlženosť - dlhy spoločnosti vo forme úverov, dlhopisov a pod.
  • Verejná zadlženosť - dlhy vlád a verejných inštitúcií  merané ako pomer dlhu k hrubému domácemu produktu . Vysoká zadlženosť môže viesť k zvýšeným nákladom a môže mať dopad na ekonomickú stabilitu krajiny.

Zadlženie môže umožniť investície do vzdelania, bývania, podnikania alebo infraštruktúry, čo môže podporiť rast a rozvoj a úvery môžu poskytnúť potrebnú likviditu a flexibilitu v riadení financií.

Vysoká zadlženosť môže viesť k finančným problémom so splácaním dlhov, neschopnosť splácať dlhy môže viesť k bankrotom.

Nadmerná verejná zadlženosť môže viesť k ekonomickým krízam, devalvácii meny a problémom s udržateľnosťou verejných financií.

Vlády by mali riadiť svoje rozpočty s cieľom minimalizovať nadmerné zadlžovanie a plánovať dlhodobú udržateľnosť verejných financií, vrátane reformy dôchodkových a sociálnych systémov.
 


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách